Розвитком глобального ринку агропромислового комплексу в найближчі роки будуть керувати ІТ-технології, злиття, внутрішня оптимізація, бартер.

Згідно зі звітом Міжамериканського банку розвитку (IDB) за 2021 рік про світовий ринок сільгосппродукції, темпи зростання глобального виробництва другий рік поспіль залишались на рівні попередніх п’яти років. За цей період вартість сільськогосподарської продукції, рівно як і агрохімічної, продовжувала падати, валюта девальвувала. Крім того, час від часу відбувалися різні природні катаклізми. Все це минулого року призвело сільськогосподарську рентабельність до падіння в порівнянні з історично низьким рівнем 2004 року.  

Які тренди в розвитку індустрії є на цьому фоні? 

1. Внутрішня реструктуризація і зовнішнє розширення

Зараз сільськогосподарські гіганти не тільки шукають співпрацю з сильними партнерами, а й одночасно займаються внутрішньою реструктуризацією. Основні гравці світового сільськогосподарського ринку, такі як Аргентина, Бразилія, США, ЄС, активно проводять реорганізацію бізнесу, спрощують внутрішню структуру, оголошують про чергову хвилю звільнень і тому подібне. Ці заходи зі зниження витрат і збільшення прибутків вказують на рух світової економіки вниз до «точки відліку».  

Важливо зуміти зробити прорив, знайти новий життєвий простір і перетворити кризу в нові можливості. Підприємства залучають головним чином венчурний капітал, сподіваючись відкрити нові джерела зростання. Суми фігурують в розмірах порядку $0,5-1 млн. Можна передбачити, що агрохімічні гіганти будуть брати участь в захопленні зовнішніх інноваційних технологій і ресурсів, інтенсивно конкуруючи один з одним за придбання активів. Починаючи з 2016 року деякі компанії зробили послідовні кроки для входження в сільськогосподарські дослідні фірми, наприклад, AgBiome, Phytech, AgriMetis. Загалом за п’ять останніх років корпорації вклали інвестиції в розмірі $5,70 млн.

2. Злиття & поглинання

Як зазначено в звіті платформи Dealogic, угоди глобальних злиттів і поглинань минулого року склали $5 трлн, що перевищило історичний рекорд 2018 року в $4,6 трлн.

У грудні 2015 року американські хімічні гіганти Dow Chemical та DuPont оголосили про злиття, в результаті чого з’явилося друге за величиною в світі хімічне підприємство з ринковою вартістю $130 млрд. Потім цей гігант агрохімічної індустрії США розділився на три незалежні компанії, які після офіційної реєстрації стали спеціалізуватися в галузі сільського господарства, матеріалів і спеціальних засобів.

Починається новий виток злиттів і поглинань. Як підтвердження можна розглядати приклад придбання Syngenta китайською компанією ChemChina. Ці дві знакові угоди по об’єднанню показують, що між великими бізнес-групами стається все більше і більше злиттів.

3. Підвищення попиту на альтернативні джерела енергії

Ще один тренд — розширення використання альтернативних джерел енергії. Це означає, що буде збільшуватися попит на аграрні культури, які використовуються при виробництві біопалива. Тут, перш за все, варто говорити про зростання попиту на олійні культури та кукурудзу. Цей тренд дасть нагоду заохочувати інвестиції в сектор альтернативної енергетики світовим виробникам екологічно чистого палива, серед яких ЄС, США, Аргентина, Бразилія.  

4. Інформаційні технології

Вкладення в галузь ззовні не тільки допомогли розв’язувати проблему фінансування, але також ввели механізм конкуренції для прискорення реформ і розвитку сільського господарства. Інвестиції залучалися під весь ланцюжок сільськогосподарського сектору промисловості, в тому числі в безпеку харчових продуктів, замінники їжі, роботизовані комплекси, точне землеробство. Фаворитом для інвесторів саме є точне землеробство.  

У 2015-18 роках венчурний фонд Google Ventures надавав стартові фінансування:

  • в компанію з програмного забезпечення сільського господарства Granular ($18,4 млн)
  • в високотехнологічну сервісну компанію по іригації CropX ($6,5 млн)
  • в сільськогосподарські інтернет-послуги компанії Farmers Business Network ($5 млн).

У жовтні 2019 року IBM вклали $2 млрд, щоб придбати The Weather Company; в листопаді 2019 року компанії Spensa було надано $2,5 млн на фінансування програми по більш точному контролю за шкідниками. Згідно з даними досліджень компанії IDC, впровадження IT-технологій в сільському господарстві в процентному співвідношенні виглядає так:

5. Перехід до точного землеробства

Ця тенденція буде мати великий вплив загалом на невеликі ферми. Зокрема йдеться про контроль висіву, внесення добрив та засобів захисту рослин (ЗЗР). Глобальна ціль AgTech  — спростити існуючі складні технології та зробити їх більш доступними. Тому точне землеробство зараз переважно орієнтоване на розв’язання проблем невеликих ферм, бо вони можуть швидше змінюватися та підлаштовуватися під нові методи ведення аграрного бізнесу.

Компанія Клефман Груп у 2020 році провела дослідження в Україні стосовно обізнаності керівників господарств середнього рівня в точному землеробстві та застосування ними комплексних рішень в цій сфері. В результаті виявилося, що лише 43 відсотки опитуваних мають досвід залучення таких технологій, решта ж ніколи ними не користувались.

6. Бартерна торгівля

Бартер, стара торговельна форма, знову розглядається як один із шляхів розв’язання проблеми нестачі обігового капіталу. У Аргентині, для прикладу, при знеціненні національної валюти, яка в 2015 році впала на 33%, бартер виявився порятунком. Згідно з наявними даними, виплата на основі бартеру в цій країні тоді зросла до 40 відсотків. 

Як передбачається, для мінової торгівлі найбільш поширеними товарами будуть добрива і пестициди. За прогнозами, в 2022 році вартість пестицидів, добрив та насіння, прив’язаних до бартеру, досягнуть $14 млрд, що перевищить пікове значення бартерної торгівлі порівняно з 2014-15 роками. Глобальні виробники і трейдери, такі як New Holland, Cargill & CHS, Agco Corp, Bayer, почали активну бартерну торговельну діяльність. Наприклад, New Holland заснував першу бартерну сервісну станцію в Нідерландах (тепер їх вже 7), де фермери можуть використовувати кукурудзу або сою, щоб придбати добрива, агрохімікати, насіння, тощо. 

Для агропідприємств бартер має особливі переваги в умовах грошової і кредитної кризи. Він не тільки забезпечує поставки сировини та знижує запас непроданих товарів, але й забезпечує підприємствам більш економні канали розвитку. Експерти припускають, що в найближчі роки бартер стане домінувати як провідна торгівельна форма на світовому агрохімічному ринку, і буде також застосовуватися як допоміжна дієва альтернатива в інших сферах бізнесу.

7. Використання фін-тех додатків

Отримати гроші через Телеграм-бот або на сайтах спеціалізованих компаній — вже не фантастика. Така можливість тепер є навіть в аграріїв, які не бажають працювати «в відкриту». Аналіз банками позичальників не дає повну картину їх надійності, проте фінтех-компанії такі висновки проводять: аналізують велику кількість інформації про позичальника в реєстрах, його боргові тягарі та таке інше. Процедура повністю автоматизована і швидка, заявка генерується протягом хвилини, позичальника з’єднують з фінустановами, які прийняли таку модель аналізу. Фермер може вибрати найвигіднішу пропозицію. У підсумку він буде мати простий доступ до фінансового інструментарію в обхід старого способу зі збиранням куп паперів та безлічі відвідувань банківських установ. Про подробиці інформує видання aggeek.net

8. Укріплення позицій України на аграрному ринку

Відмінною рисою прогнозу розвитку аграрного ринку на 2015-25 роки є присутність України на ключових позиціях практично в усіх сегментах АПК поряд з вже традиційними гравцями. У майбутньому очікується світова тенденція до збільшення загальної площі сільськогосподарських угідь, особливо в країнах зі значним їх запасом.

Помітно зростає частка України в світовому експорті зерна. На сьогодні вона становить 5%, що складає 22,6 млн т, а за прогнозами Міністерства аграрної політики та продовольства України в 2024 році повинна досягти позначки мінімум 25 мільйонів тонн. 

Вже сьогодні для виробництва біоетанолу активно використовується українська сировина, зокрема в вирощуванні кукурудзи і олійних культур. Позиція країн або цілих регіонів на світовому аграрному ринку багато в чому визначає розмір доступних посівних площ; і ось тут, варто відзначити, Україна має значні можливості. 

Висновок

За останні п’ять років дискусії про перспективи розвитку агрохімічного сектору помітно змістилися від фінансового порядку в бік високих технологій. 2020 – 2030 роки (зокрема для України) — це десятиліття цифрових трансформацій, впровадження новітніх бізнес-моделей та розширення меж АПК як галузі економіки. Багато інвестицій вже надано, програми сформовані. Головне питання — наявність компетенцій та швидкість поширення програм.

Після 2030 року залишаться поки що незрозумілі тенденції демографічних та кліматичних складових, прогнози стосовно яких розробляються міжнародними організаціями, такими як ООН або ОЕСР. Вигляд світової економіки останнім часом стає все більш багатоваріантним. Тому, якою буде роль АПК в світовій економіці протягом тривалого горизонту прогнозування — поки велике питання.