03 червня 2021 року Верховна Рада ухвалила законопроект № 4184, яким до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) вносяться зміни, спрямовані на збільшення доходів держбюджету за рахунок залучення до оподаткування ПДВ нерезидентів, що надають фізичним особам електронні послуги на території України.

Так, нерезиденти, які не мають своїх постійних представництв в Україні та постачають на митній території України фізичним особам власні електронні послуги, повинні будуть зареєструватися платниками ПДВ. Для таких платників податків встановлено спрощену процедуру реєстрації, яка може здійснюватися віддалено в електронній формі на спеціально розробленому веб-порталі. Крім того, нерезиденти звільнені від обов’язку реєструвати податкові накладні та мають змогу сплачувати свої податкові зобов’язання в іноземній валюті.

Законом визначено, що до електронних послуг, зокрема, відносяться:

  • постачання електронних примірників, надання доступу до зображень, текстів та інформації (це можуть бути електронні газети, журнали, книги, надання доступу та/або завантаження фото, графічних зображень, відеоматеріалів);
  • надання доступу до баз даних;
  • надання «хмарних» послуг для обчислення чи збереження даних;
  • постачання програмного забезпечення та оновлень до нього;
  • надання рекламних послуг у мережі Інтернет, мобільних додатках та на інших електронних ресурсах тощо.

При цьому, до електронних послуг не належить ті, які були замовленні через мережу «Інтернет», але постачання яких здійснюється без використання мережі «Інтернет», наприклад, замовлення таксі або їжі.

Також, звільнено від оподаткування ПДВ постачання електронних послуг шляхом надання доступу до електронних освітніх (навчальних) ресурсів в рамках надання освітніх послуг.

Крім того, законом виключено з ПКУ норму, згідно з якою резиденти при виплаті нерезидентам доходу за виробництво та/або розповсюдження реклами повинні сплачувати податок за ставкою 20 % суми таких виплат за власний рахунок.

Закон набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування, та застосовується до звітних (податкових) періодів з 1 січня 2022 року.

Після опублікування Закону ми ознайомимо вас більш детально з особливостями застосування  нових правил оподаткування.