Строки подання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній – вже не за горами, а багато платників податків, яких стосується або може стосуватися вимога щодо його складання, не знають про це. Ми нагадуємо, чому подання цього документа є важливим, які передбачаються штрафи за неподання і з якими “підводними каменями” можуть зіштовхнутися компанії у процесі його формування.

Практика спілкування з платниками податків свідчить про те, що для багатьох компаній стає сюрпризом питання подання податковим органам Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній у цьому році. Фактично платники податків випустили з уваги те, що у Законі №466 встановлено диференціацію строків звітування. А це тому, що норми щодо звітування за трирівневою системою вводилися одночасно, і на стадії обговорення законопроєкту №1210 автоматично передбачалося, що подання документів стартуватиме синхронно. І якщо для Звіту в розрізі країн та Глобальної документації з трансфертного ціноутворення строк першого подання встановлено у 2022 році, то Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній необхідно подати уже до 1 жовтня поточного року.

Подають його всі платники податків, які здійснювали контрольовані операції у 2020 році. Ті з платників податків, які не входять у міжнародну групу і не мають жодної пов’язаної юридичної особи за кордоном, також подають повідомлення. А основна його частина не заповнюється, а в графі 6 вказується код UNC102. При цьому для подання такого повідомлення необов’язково, щоби український платник податків здійснював контрольовані операції саме з учасниками міжнародної групи, до якої він входить.

Тобто компанія може входити до міжнародної групи, але не здійснювати операцій із жодною з пов’язаних осіб, але при цьому, маючи контрольовані операції з нерезидентами з так званих ТЦУ-переліків, платник податків – резидент України буде зобов’язаний подавати Повідомлення. Штрафні санкції за неподання повідомлення відповідно до п.120.3 ПКУ складають 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року. Якщо рахувати за нинішнім прожитковим мінімумом, ця сума складає близько 113 тис. грн.

Якщо ви розумієте, що входите у міжнародну групу компаній, яка вже на сьогодні консолідує фінансову звітність, і якщо ваше підприємство здійснювало контрольовані операції у 2020 році, тоді питання повноцінного заповнення повідомлення про участь у міжнародній групі компаній стосується вас прямо і безпосередньо. Якщо ви розумієте, що маєте пов’язаних осіб за кордоном із суттєвою часткою участі або суттєвим контролем, але звітність на рівні жодної з цих пов’язаних осіб не консолідується, слід уже зараз замислитися про таку консолідацію як мінімум для цілей подання Повідомлення.

Якщо вас стосується один із невизначених моментів, описаних нами вище, для розуміння, чи потрібно вам подавати повідомлення, і якщо потрібно, то які дані в ньому податківці вважатимуть коректними, слід скористатися правом на запит про індивідуальну податкову консультацію.

До граничного строку подання Повідомлення залишилося не так вже й багато часу. Тож не зволікайте з формуванням таких запитів і поданням документів.

Повну інфографіку дивіться нижче: