Лаконічно і з картинками пояснюємо, як влаштована фінансова система компанії. Це розуміння дасть змогу завжди мати гроші на необхідні витрати та отримувати прибуток – для чого власне і існує бізнес. 

Складові фінансової системи компанії

Фінанси минулого

Баланс — звіт, в якому вказана грошова оцінка вартості активів і пасивів компанії на відповідну дату. Або, по іншому, ресурси підприємства і джерела їх формування.

Звіт про фінансові результати — інший інструмент спрямований в минуле. Доходи, витрати, собівартість, прибуток — все це показники, що він містить. Фінансові результати показані за період.

Ще один базовий звіт — про рух грошових коштів. Для виконання поточних зобов’язань необхідні гроші, тому робота з ліквідністю є дуже важливою часткою фінансів компанії. Адже ми не приходимо в магазин зі словами «у мене велика зарплата, дайте мені кілограм ковбаси», а кажемо «дайте ковбаси — ось 100 гривень». Бо зарплата — дохід, а 100 гривень — гроші.

Фінанси майбутнього до 1 року

З минулого переходимо у майбутнє. Працювати потрібно не просто так, а на результат. Яким буде цей результат? Який план дій для його досягнення ставить підприємець?  Фінансова мета показана в бюджеті — це план прибутку і потрібних для його досягнення витрат. До нього варто звертатись кожен раз, коли виникає спокуса зробити непередбачені витрати.

Прогнозування — процедура, яка зменшує рівень невизначеності, тобто ризиків, втрат грошей, часу на розв’язання проблем, яких можна було б уникнути. Однією з таких проблем є касовий розрив. Якщо сьогодні на рахунку не вистачає 100 000 гривень для розрахунку за кредитом, то не важливо скільки там буде завтра — доведеться домовлятися з кредитором або терміново шукати гроші. В будь-якому випадку за помилку в прогнозі руху грошових коштів доведеться платити. Буквально.

Фінанси майбутнього на кілька років вперед

Якісна фінансова модель дозволяє робити безкоштовні і безпечні експерименти з власною компанією. Перевірити де знаходиться точка беззбитковості і як вона змінюється в залежності від ціни продукції — будь ласка. Хочете знати, що буде з компанією, якщо збільшити заробітну плату персоналу на 20% – готово. Уряд вирішив підняти податки — ось як зміняться фінансові показники.

Будь-яке рішення керівника може отримати фінансову оцінку за допомогою фінмоделі. Наявність адекватної фінансової моделі стане аргументом при залученні інвестицій або кредиту. А її створення неможливе без кропіткої роботи та розуміння інших 5 інструментів, які разом формують систему фінансів компанії.