Число компаній, які враховують ESG принципи у своїй діяльності, незмінно зростає. На фінансових ринках це вважається основним моментом у розвитку успішного бізнесу, а не просто модним трендом. Довіра до компаній, які сповідують таку концепцію стає більшою, а ринки капіталу доступнішими. Залученість в ESG трансформацію йде повним ходом і ті, хто її пропустять – ризикують програти конкуренцію.

Приватний капітал завжди був орієнтований на ризики, пов’язані з корпоративним управлінням, і все частіше бачить цінність у скороченні витрат за рахунок стійкості компаній. Бізнес став розглядати ESG як основну частину того, що відрізняє їх від конкурентів, втілюючи принципи ESG у побудові більш ефективних планів створення цінностей і підготовці найбільш переконливих історій виходу з інвестицій.

У світі зростає кількість компаній, які усвідомлюють той факт, що екологічні, соціальні та управлінські питання тісно взаємопов’язані і що певні вигоди згодом отримують підприємства, які балансують між цими трьома питаннями. Тому компанії все рідше міркують про епізодичні ініціативи ESG і більше про те, як радувати клієнтів, залучати співробітників та створювати кращі умови для роботи.

За даними Edelman, у 2020 році 71% споживачів готові були відмовитися від бренду, який працює тільки на себе і не дбає про користь для суспільства. І ця кількість прихильників у суспільстві продовжує зростати.

Одна з причин, чому ESG стають важливим моментом для компаній, полягає в тому, що все більша кількість інвесторів вимагають цього. У Edelman Trust Barometer йдеться про те, що більше 80% інституційних інвесторів по всьому світі використовують показники ефективності ESG при прийнятті інвестиційних рішень.

Велика частина фінансового світу передбачає, що стійкі, соціально відповідальні компанії менш ризиковані. В результаті компанії знаходять способи монетизувати свої стратегії ESG за рахунок зниження вартості капіталу. EQT Partners, наприклад, запустила в 2020 році дві кредитні лінії, пов’язані з ESG, на суму 5 млрд євро з процентними ставками, які залежать від показників ESG.

Kohlberg Kravis Roberts розробили інші механізми фінансування з використанням стимулів ESG. Наприклад, компанія яка створює екологічно чисті технології для виробництва джинсів, отримала в 2019 році кредит зі ставкою, прив’язаною до економії води.

Одна з причин, чому європейські компанії більш активно застосовують ESG полягає в тому, що органи ЄС вживають певних заходів. Таксономія ЄС, яка спрямована на підвищення фінансування стійких активів, набуде чинності у грудні 2021 року. Основна мета – розкривати свою частку активів в ЄС, що працюють за принципами, зазначеними у документі (по суті, ESG), які знаходяться під управлінням, що неминуче створить стимул для збільшення частки таких активів або більш активного впровадження принципів ESG в компанії.

В Україні ця концепція також стає популярною. Таксономія ЄС не обмежена тільки компаніями з ЄС. Українські компанії працюють з європейськими постачальниками і клієнтами і це в найближчому майбутньому буде враховано і в питанні ESG. Друге питання – фінансування. Уже зараз не тільки міжнародні банківські групи починають впроваджувати програми з пільгового кредитування ESG позитивних проектів, а й локальні державні банки розробляють такі продукти.

Бізнесу вже замало управляти лише тільки фінансами, коли курс розвитку розрахований на довгу гру. Для зміцнення імунітету компанії, сьогодні необхідно синхронізувати свої налаштування з принципами ESG.