Сотні рецептів, тисячі інгредієнтів, пихаті експерти й рядові споживачі — все це елементи економіки. А ще — піци! На простому прикладі порівняємо Україну і Німеччину.

Якщо уявити, що ВВП це піца, то економіка Україна у порівнянні з Німеччиною виглядає ось так

Хоч населення Німеччини вдвічі більше за населення України, тобто розподіляти ВВП доводиться між більшою кількістю людей, але німецький шматок (ВВП на душу населення) все одно набагато більший, ніж український (в 12 разів).

Багато з інгредієнтів української піци коштують дешевше, ніж у Німеччині, тому така сама піца в Україні буде дешевшою, ніж  у Німеччині. Якщо порівнювати ВВП за паритетом купівельної спроможності, розрив буде не таким великим, всього в 4 рази. Втім, потрібно ще зважати на те, що німецька піца якісніша, бо до її складу входять якісніші інгредієнти (але про це трохи нижче).

За деякими показниками Україну цілком можна порівняти з Німеччиною

Куштувати піцу приємно в закладі, де почуваєшся безпечно і комфортно. І жити приємно в країні, де почуваєшся безпечно і комфортно. Щоб країна такою була, потрібно віддавати частину твоїх грошей державі, а вона за ці гроші забезпечує відповідні умови. В обох країнах, до піцерій в яких ми завітали, ця частка майже однакова. От тільки ефективність використання різна.

Якщо грошей на оплату замовлення (чи послуг, які надає держава) не вистачає, можна взяти кредит, і такою можливістю активно користуються обидві країни.

Але ми маємо різний характер економіки

Хоч деякі характеристики економік обох країн цілком співставні, але результат, який отримують громадяни, сильно відрізняється. Зокрема, німецька економіка сильніше заточена на надання послуг, що є ознакою сучасної економіки. А також менше залежить від сільськогосподарської продукції. Велика частка сільського господарства в економіці України показує меншу технічну оснащеність і призводить до меншої конкурентоздатності України.

Українці і німці однаково полюбляють додавати до своєї економічної піци іноземні інгредієнти. Водночас німці додають до своєї економіки імпортні машини, обладнання і запчастини до них, а українці – газ, нафту і паливо.

Українські бренди лише почали завойовувати світ

Найбільші та найвідоміші компанії Німеччини одночасно є найбільшими та найвідомішими у світі. Найбільші бренди України також виходять за межі нашої держави, але поки що не так активно, як німецькі.

Найбільша відмінність – у результатах

Врешті-решт, будь-які економічні показники та будь-яка структура економіки проявляють себе у вигляді конкретних результатів. Зокрема, тривалості життя. Німеччина побудувала економіку, яка дає німцям можливість жити довше, ніж українцям, і це головний результат всього, що написано вище.

Україна прагне майбутнього в Євросоюзі, а Німеччина — один з лідерів об’єднання. ЇЇ економіка є орієнтиром: ось так можуть виглядати результати роботи ринкової економіки, що відповідає найвищим стандартам. Отже, побудова саме такої  «піцерії» — домашнє завдання для українців.