30 років незалежності України — це 30 років самостійного існування українського агробізнесу. Колись Україну називали житницею Європи, маючи на увазі величезні врожаї. А в якому стані знаходиться агробізнес зараз? Що змінилось за ці 30 років? 

За роки самостійного існування деякі індустрії, як от виробництво м’яса, значно впали в обсягах виробництва, а вирощування та експорт зернових вже котрий рік поспіль рекордні. Підготували невеликий огляд поточного стану агроіндустрії — з порівняннями із 1991 роком. 

Після розпаду СРСР ситуація в агросекторі дестабілізувалася і перебувала у кризі ще декілька наступних років. Однак з 2000 рр. через зміну підходів до виробництва почався етап активного розвитку, який завдяки впровадженню інноваційних технологій та рішень триває й дотепер. І хоч частка виробництва с/г продукції у ВВП та рентабельність продукції с/г підприємств з 1990 р. знизились, зате експорт продукції АПК та продуктивність праці в галузі з кожним роком тільки збільшується. 

Посівні території зменшились, а структура посівів змінилась

За 30 років площа посівних земель зменшилась на 10%. На це вплинули чимало факторів, зокрема, анексія й окупація частини території. Зазнала змін й структура посівів. Площі кормових культур, що в 1990 р. лідирували з часткою в загальній площі (37%) до 2020 р. зменшились до 5,7%. Площі під соняшником та кукурудзою зросли — вони стали основними культурами. Пшениця залишилась у лідерах з показником у 23,2%.

Першою за обсягами виробництва та експорту стала кукурудза

Серед зернових найактивнішим зростанням виробництва та експорту відзначилась кукурудза, наразі її виробляється і експортується найбільше. Виробництво ячменю та пшениці скоротилось, зате збільшився їхній експорт, який вигідніший, ніж вивіз кукурудзи, оскільки вартість ячменю та пшениці більша. Загалом Україна у топі країн за експортом зернових.

Соняшникова олія – найприбутковіший продукт

За 30 років в рази зросли урожайність та виробництво олійних культур. Збільшився й експорт. Так наразі Україна перша у світі за експортом соняшникової олії, а дохід від її продажу найбільший серед інших культур.

Ринок овочевих демонструє ефективне зростання

Попри зменшення посівних площ під овочевими культурами, їхнє виробництво зросло на 30%, а лідерами з виробництва серед овочів з 1995 р. залишаються картопля, помідори та капуста.

Імпорт плодових та ягідних культур перевищив експорт

Хоч виробництво за часи незалежності скоротилось на 30% і наразі плодів та ягід імпортується значно більше, ніж експортується, проте ця продукція залишається потенційно вигідним напрямком торгівлі, адже дохід за 1 т експорту плодів та ягід  найбільший після меду.

Ринки тваринництва та птахівництва поступово відновлюються

За останні 30 років через урбанізацію та здорожчання в утриманні суттєво скоротилась кількість тварин і птиці як на підприємствах, так і в господарствах. Наразі ситуація з тваринництвом дещо стабілізувалася і експорт навіть переважає імпорт. Птахівництво ж відновило розвиток з 2000 рр. і зараз є найбільш рентабельним серед тваринницької галузі.

Ринок м’яса змінився на користь птиці

Якщо у 1990 р. яловичина і телятина становила майже половину від загального виробництва, то зараз, внаслідок зростання попиту, першість займає м’ясо птиці. Його експорт становить найбільшу частину від загального експорту м’яса, а дохід від експорту птиці у трійці найбільших.

Видобуток водних біоресурсів зменшився, проте експорт зростає

Мед – найвигідніший і найдорожчий продукт

При тому, що меду виробляється найменше, дохід від його експорту (за 1 т) в рази більший, ніж від інших продуктів. До того ж виробництво меду за часи незалежності зросло на 34%, збільшився й експорт, що в 2020 р. сягнув рекордних за 30 років показників у 81 тис. т.

Більш ніж половина оброблюваних земель стали отримувати недостатньо води

Внаслідок посухи площі земель, що недоотримують води, збільшились до 60%. А площа зрошуваних земель з 1991 р. зменшились втричі.

Динаміка та обсяги внесення добрив змінились кардинально

З 1990 р. скоротилось використання органічних добрив, натомість збільшилось мінеральних. Український ринок добрив останніми роками демонструє зростання, а обсяг імпорту зменшується.

Прямі інвестиції скоротились, а капітальні інвестиції та кредитування зросли

Хоч частка прямих інвестицій в український агробізнес зменшилась, проте обсяг капітальних вкладень від 2010 р. зріс з 6% до 10% і в 2020 р. становив близько 60 млрд гривень. Майже втричі збільшився розмір додаткового фінансування, що найчастіше надавалось у вигляді недовгострокових кредитів.

Baker Tilly разом з Credit Agricole Bank та “Лімагрейн” стала партнером інфографічного довідника “Агробізнес України”. Автори довідника — Top Lead та Latifundist.com

Завантажити довідник можна клікнувши по банеру нижче.